Zamiatarki

Zamiatarki to maszyny typu budowlanego które możemy rozróżnić na drogowe, chodnikowe(kompaktowe) oraz ciągnione. Ich zadaniem jest czyszczenie dróg i chodników z brudu i nieczystości które trafiają na nawierzchnie.

Jak każde urządzenie mechaniczne, zamiatarka potrzebuje regularnych serwisów i przeglądów aby uniknąć awarii. W przypadku awarii niezbędne może okazać się wezwanie serwisu, zakup niezbędnych części które przywrócą zamiatarkę do pracy.

Coraz większe zabrudzenie ulic procentuje powstawaniem coraz większej liczby serwisów naprawiających zamiatarki oraz sklepów z częściami do nich. Tylko nieliczni wiedzą jak ważną rolę odgrywają zamiatarki w dbaniu o drogi, większość z nas tego nie widzi ponieważ pracują głównie nocami aby nie przeszkadzać w ruchu miejskim.

 

Rodzaje zamiatarek

Możemy wyróżnić dwa podstawowe podziały ze względu na rodzaj gromadzenia brudów z podłoża. Najtańszym rozwiązaniem jest zamiatarka elewatorowa, zanieczyszczenia zamiatane za pomocą szczotki walcowej trafiają na specjalny przenośnik taśmowy a następnie do zbiornika pojazdu (np. wywrotka). Występuje tu duże zapylenie, przy nierównościach drogi skuteczność zamiatania wyraźnie spada i jest mało efektywna.

Dużo lepszym rozwiązaniem są zamiatarki ssące. Posiadają obrotowe szczotki(z przodu lub z boków), mogą również posiadać szczotkę walcową. Główną siłą zamiatarki jest wentylator ssący który wytwarza ciśnienie w zbiorniku. Śmieci podmiatane są do kanału ssącego przy jednoczesnym zraszaniu wodą, dzięki czemu zapylenie podczas zamiatania jest minimalne i więcej nieczystości trafia do zbiornika. Zamiatarki ssące możemy podzielić na drogowe oraz chodnikowe.

 

Czym różni się zamiatarka drogowa od chodnikowej ?

Zamiatarka drogowa osadzona jest na ramie samochodu ciężarowego, jest to duży sprzęt o dużej wydajności i pojemności zbiornika na zmiotki. Może posiadać dodatkowy silnik zabudowy lub specjalne agregaty hydrauliczne do napędu osprzętów.

Zamiatarka chodnikowa – kompaktowa jest pojazdem samojezdnym o stosunkowo niewielkiej masie dzięki czemu może poruszać się po wąskich chodnikach i uliczkach miejskich w które nie ma możliwości dojechania ciężki sprzęt. Zimą często jest wyposażana w dodatkowy pług odśnieżny oraz posypywarkę dzięki czemu pracuje 12 miesięcy w roku.

Serwis zamiatarek

każdego rodzaju. Bucher, Faun, Johnston, Wuko to tylko niektórzy producenci zamiatarek które naprawiamy. Wieloletnie doświadczenie oraz zgrany zespół serwisowy pozwala nam naprawić praktycznie każdą zamiatarkę. Zadzwoń do nas lub napisz maila aby się przekonać.
Zadzwoń teraz!